KUKA ve ÖZELLİKLERİKuka tropikal bölgelerde yetişmekte olan kuka ağacının hindistan cevizine benzer olan meyvesidir. Günümüzde ki tesbih malzemelerinin en değerlileri arasındadır. Bu ağaç ülkemizde yetişmeyen bir tür olmasına rağmen tesbih olarak bolca kullanılmaktadır.


Kuka ağacı mikropları öldürme ve dezenfekte etme özelliğine sahiptir. Bu sebeple ilaç sektöründe fazlaca tercih edilmektedir. Takı ve tesbih olarak kullanımında da bu özelliği ön plana çıkmaktadır. Rahatlatıcı, dinlendirici ve stres alıcı özellikleri de vardır.Kuka tesbih ; Osmanlı döneminde de çokça kullanılmıştır ve özellikle hekimler tarafından aşırı derecede kullanılmıştır. Hatta elinde kuka tesbih olmayan hekime, hekim gözüyle bakılmadığı anlatılan rivayetler arasındadır. Osmanlı zamanında çok popüler olan kuka, sağlık sektöründe kullanılıyordu. Hekimler yanlarında kuka taşımaktaydı, bunun sebebi ise kukanın mikrobu uzak tutucu ve mikrop kırıcı antibakteriyel özelliği olmasıdır.  

Osmanlı döneminde kukaya verilen önemden dolayı yanında kuka taşımayan hekimler hijyenik olmadıkları gerekçesiyle saraya alınmadıkları da bilinmektedir. Bu özelliği açısından kuka tesbih kullanmak faydalı olacaktır. Oldukça estetik görünüme sahip olan bu tesbihler hafif yapısı ile  elde rahatsız edici bir ağırlık oluşturmaz .


Ayrıca kuka tesbih diğer doğal tesbihlerde olduğu gibi stres alıcı ve rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır.


Faydaları


-
 Mikrop kırıcıdır. Mikropları ve bakterileri öldürücü özelliğinden dolayı doğal bir antibakteriyeldir.

-
 Eldeki terlemeyi azaltır.

-
 Rahatlatıcıdır. Dinlendirici ve sakinleştirici  özelliğinden dolayı rahatlama sağlar;  stresi azaltır.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.