TESBİH CENNETİ TÜRKİYEDEN BİR ÖRNEK: KATALİN TESBİHLER

Tesbih cenneti olan Türkiye’de, her biri birbirinden ayrı birçok tesbih çeşidine rastlamak mümkündür. Tesbihler yapımında kullanılan malzemeye göre çeşitli sınıflara ayrılır. Kimi tesbih kıymetli fosil olan kehribarla üretilirken, kimi tesbihler bakalit, kimisi de katalin ham maddesiyle üretilir. Reçineli yapımıyla tanınan kehribar tesbihler ayrı bir sınıfa girerken; sıkma tesbihler bakalit maddesiyle, katalin tesbihlerse katalin maddesiyle diğerlerinden ayrılır. Tesbih yapımında kullanılan maddeler güvenilirdir ve ürünün sağlamlığı arttıran özellikler taşır.

KATALİN TESBİHLER KULLANANA GÜVEN VERİR
Tesbihlerin içinde en güvenilir malzemeden yapılan katalin tesbihler oldukça merak konusudur. Katalin tesbihler plastik midir? Sorusunun cevabı evet olacaktır. Plastik düşünüldüğünün aksine kalitesiz üçüncü sınıf bir madde değildir. Günlük yaşamın her alanında plastiğe rastlamak son derece mümkündür. Neredeyse tüm kaliteli ürünlerde birinci sınıf plastik kullanılır. Kaliteli plastiklerin tesbih camiasında görüldüğü yer katalin tesbihlerle ifade edilir. Katalin tesbihler güçlü plastik yapısıyla, şık ve estetik bir görünüme sahiptir.


                            Alman Katalin Blok Malzeme

KATALİN TESBİHİN ÖZELLİKLERİ
Katalin tesbih özellikleri ifade edilmesi bakımından eski antika ürünlere benzetilir. İmalından kullanılan plastik o kadar sağlamdır ki, tesbihe ahşap görünüm vererek sert bir yapı kazanmasını sağlar. Kokusunun hoşluğuysa bir diğer önemli noktadır. Onu koklayan, tatlı bir aromanın burunlarında gezindiği ifade eder. Halk arasında kullanılan yaygın tabiriyle katalin tesbih miskevi bir üründür. Miskevi, tesbih camiasında kullanılan çok saygın bir terimdir. Eğer bir tesbihe miskevi denilirse, söylenen tesbih her açından kıymetli görülür. Kıymeti herkesçe bilinen tesbihlerin en önemli özelliği antika değer taşımasıdır. Antika değer taşımasına neden olan faktör, katalin malzemesinin yıllar içinde sertleşmesi ve tesbihin zamanla daha kıymetli haline gelmesindendir.

KATALİN TESBİHİ GERÇEĞİ NASIL ANLAŞILIR?
Katalin tesbih nasıl anlaşılır sorusuysa bir diğer merak konusudur. Katalin tesbih plastik temelli bir ürün olmasına rağmen içinde organik reçineli maddeler barındırır. Organik reçineler ona tatlı bir kıvam vererek; organik ile sentetiğin en önemli sentezini ortaya çıkarır. Yapımı oldukça pahalı olan katalini sahteleriyle ayırt etmek son derece mümkündür. Katalin tesbihin gerçeğini anlamak, diğer orijinal tesbih testleriyle birebir aynıdır.


                     Eski Malzeme Çekoslovak Katalin Tesbih

TESBİHİN ORJİNAL OLDUĞUNU ANLAMAK İÇİN TEST YAPIN!
Orijinal tesbihleri anlamak için bilinen iki ayrı önemli metot vardır. İlki çoğunluğun bildiği alev yakma yöntemidir. Alev yönteminde kibrit veya çakmak, kısa, bir veya iki saniye boyunca tesbih ve ipine zarar vermeden taşları hedef alacak şekilde yakılır. Yakılan ateşin sonucunda ortaya tatlı, aromalı bir koku çıkacaktır. Çıkan koku aromalı ve tatlıysa ürünün orijinal olduğu apaçık ortada olur. Katalin tesbihler için ayrı olan ikinci bir test daha vardır. İkinci test ışık yakma yöntemidir. Katalin tesbihin sahtelerinde, kehribar tesbihin bazı özellikleri göze çarpar; damarlı yapı ve baloncuklar. Tesbih ışık yakıldığında iki özellikler herhangi birini taşıyorsa, ürün muhtemelen taklit, sahte üründür. Tesbih severler, yeni alım yapacaklara her iki testi de önerir. İki test arasında güvenilirlik bakımından en üstte olan alevli testtir.

GÜNLÜK YAŞAMDA ŞIKLIK İSTEYENLER KATALİN TESBİH KULLANIR!
Katalin tesbihler kaliteli yapılarıyla potansiyel bir antika değeri taşır. Hemen hemen her çeşitten renklerini bulmak son derece mümkündür. Sarı, yeşil, kırmızı, mavi, kahverengi ve siyah renkler, katalin tesbihlerin sık tercih edilen renkleri arasında gösterilir.
Katalin tesbih günlük yaşamın her yerinde, özellikle elit mekanlarda daha çok kullanılır. Sahiplerine asalet veren katalin tesbih, sert yapısıyla çekimi oldukça keyiflidir. Katalin tesbihler, bütün özellikleri göz önünde tutulduğunda fiyat olarak nispeten pahalı ürünler sınıfına girer.   


                                      Pembe Katalin Tesbih
 

Gönül Tesbihcilik 17.12.2022

Etiketler: Katalin Tesbihler

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.