TESBİHLER: TÜRKİYENİN FOLKLORİK ÜRÜNLERİ!TESBİHLER: TÜRKİYENİN FOLKLORİK ÜRÜNLERİ!


Tesbihler Türkiye’nin önemli folklorik ürünleri arasındadır. Tesbihler günlük yaşamda, onu çeken kişilere birçok yerde eşlik eder. İş yerlerinden, evlere; evlerden, akla gelebilecek çoğu yerde tesbihler kullanıcılarına yoldaşlık eder. Tesbihlerin en özel olduğu yerlerin başında camilerin geldiği bilinen bir gerçektir. Camilerde ibadete eşlik eden tesbihler, kullanıcılarının dualarına yarenlik eder. Dualar, çekilen tesbihlerle daha içten ve yüksek bir makamdan seyreder.

Özellikle dini bayramlarda, camilerde, ibadet yerlerinde tesbih kullanmak bir ritüel haline gelmiştir. Tesbihler bu bakımdan, seccade ve takkenin yanı sıra ibadeti tamamlayan unsurlar olarak bilinir. Tesbih kullanmak isteyen, ibadetlerine, tesbihlerini eklemek isteyen kişilerin bilmesi gereken önemli bilgiler vardır. Bu bilgilerin başında, ibadet evlerinde çekilecek tesbihlerin hangi tesbih olduğudur. Camilerde, ibadete eşlik eden tesbih 99’luk uzun çekimli tesbihtir. 99’luk tesbih dini ibadetlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerce kullanılır.
99’LUK TESBİHİN GİZİ ADINDAN ANLAŞILIR!


Dini ibadetlerde neden 99’luk tesbih kullanılır sorusunun yanıtı tesbihin adında gizlidir. Gizini adından alan 99’luk tesbih, Allah’ın 99 ismiyle ilişkilidir. İslam aleminde 99 kutsal bir rakamdır. Çünkü Allah’ın 99 tane ismi vardır. 99’luk tesbihler de, Allah’ın 99 ismine ibadetlerde gönderme yapmak için tasarlanmıştır.                                                         Yeşil Pelesenk 99'luk Tesbih

HER ÇEŞİTTEN 99’LUK TESBİH VARDIR: SIKMA KEHRİBAR VE ATEŞ KEHRİBAR TESBİHLER


99’luk tesbihlerin her taştan çeşidi vardır. Sıkma kehribar, ateş kehribar gibi özellikli taşlarla yapılır. Sıkma kehribarla yapılan 99’luk tesbih, kehribarın letafetiyle yapılmıştır. Kehribarın tozundan yapılan 99’luk tesbih, çekiminde zihinlere açıklık, kalbe güven duygusu verir. Her çekişte asıl rengini bulan tesbih, zamanla kendi karakterini ortaya çıkarır. Çekimiyle karakterine kavuşan sıkma kehribar, ortaya çıkardığı hoş kokularla tatlı aromalar etrafa salar. İslam tasavvufunda kehribar bu özellikleriyle övülen, üzerine şiirler dizilen bir tesbih parçasıdır.

Ateş kehribar tesbih ise 99’luk tesbihler arasında en çok tercih edilenler arasındadır. Yıllarca çam ağacının gövdesinde bekleyen reçine, ateş kehribarının oluşmasını sağlar. Ateş kehribarı, bu bakımdan, 99’luk tesbihi özelleştirir ve ibadetlerin önemli bir simgesi haline gelir. Damarlı yapısı ve çekiminin rahat olmasıyla, ayrı bir karakter ortaya çıkarır. 99’luk ateş kehribar tesbihler tüm özellikleriyle, ibadetlere ayrı bir hava katar. İbadetlerde kullanılan 99’luk ateş kehribar tesbihler, sükunetin sağlanmasına vesile olur.                                                              Bordo 99'luk Sıkma Kehribar Tesbih

TESBİH ALMAK İSTEYENLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER!


Tesbih almak isteyen ve tesbihlerinin, orijinal ve organik malzemelerden yapılmasını dileyen kişiler; organik ve orijinal tesbihleri ayırt etmek isterler. Tesbih çekimi yapacak kişilerin, kullanacakları tesbihin orijinal olmasını istemeleri en büyük haklarıdır. Piyasada bir sürü kopya yapım, sahte tesbihler bulunur. Çekimlere gölge düşürecek olan bu durumu önleminin en önemli yolu ilk olarak, güvenilir yerlerden tesbih almak olarak özetlenir. Bir diğer yoluysa, alınan tesbihe yapılacak küçük işlemlerle gösterilir.

Orijinal tesbihlerin çoğunluğu organik maddelerden oluşur. Tesbihin üzerinde yapılacak küçük işlemlerle, ürünün organik mi yoksa sahte ürün mü olduğu kolaylıkla anlaşılır. İşlemleri özetlemek gerekirse, tesbih üzerinde gerçekleştirilen işlemler şöyle açıklanır: Asetonla dolu küçük sıvı tüpü tesbih üzerine dökülür. Eğer tesbih bu işlemle zarar görüyorsa, o, gerçek değil sahte üründür. Bir diğer yöntemse daha çetrefilli bir işlem olarak açıklanır. Kullanıcılar eğer bu yöntemi gerçekleştirecekse dikkatli ve özenli olmalıdır. Yöntem tesbih tanesine kısa süreyle ateş uygulamaktır. Ateşle gerçekleşen bu yöntemle tesbih ortaya tatlı bir koku çıkartıyorsa o gerçek bir üründür.  


99’LUK TESBİHLER ANLAMLI HEDİYELER OLUR


99’luk tesbihler her açında kullanımı özel olan ürünler arasındadır. 99’luk tesbih hediyelik olarak bayramlarda alınan ürünlerin başında gelir. Kişiler sevdikleri tanıdıklarına, anlamlı bir armağan vermek isterlerse, genelde 99’luk tesbihler akla ilk gelen ürünler arasındadır.    


Gönül Tesbihcilik 01.04.2023

Etiketler: 99'luk Tesbihler

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.